چه کسانی نباید لیزرموی زائد انجام دهند:رابطه رنگ پوست ومو ودستگاه

ممکن است به خاطر گزینه‌های زيادى که برای حذف مو وجود دارد، سردرگم بمانید که کدام روش برای شما مناسب است. برداشتن مو با لیزر در برابر دیگر روش‌های حذف مو یک قدم جلو است زیرا این روش یکی از تنها روش‌های کاهش دائمی‌مو می‌باشد. اگر شما موی بدن زائد دارید، یک داوطلب لیزر مو می‌باشید، درست است؟

عجله نکنید! اگر لیزر موی زائد یک گزینه مناسب برداشتن مو برای شما است، مواردی وجود دارد که هنگام تصمیم به انجام این کار باید در نظر بگیرید. به طور خلاصه، تقریبا هر کسی خواستار لیزر موهای زائد است. افراد دارای پوست روشن‌تر، موهای سیاه، و متعهد به انجام یک برنامه درمانی داوطلبان بهتری هستند. اگر به دنبال لیزر موهای زائد هستید، چیزی که قبل از مراجعه یا خرید یک دستگاه خانگی جهت لیزر مو باید در نظر بگیرید، اینجاست.

اگر توانایی مالی ندارید، از انجام لیزر موهای زائد خودداری کنید

اگر توانایی مالی ندارید، از انجام لیزر موهای زائد خودداری کنید

بحث مالی لیزر موهای زائد اغلب نادیده گرفته می‌شود. درمان موفق لیزر موهای زائد نیازمند چند جلسه است، اغلب طی یک دوره چند ماهه. شما ناچار به پرداخت مقدار کمی پول هستید که البته تکمیل روند درمان شما را در پی خواهد داشت. حتی اگر شما هیچ نتیجه‌ای از درمان نگیرید (موردی که کاملا امکان پذیر است)، باید در وضعیتی باشید که بتوانید بدون این که خودتان را از نظر مالی در تنگنا قرار دهید، هزینه را بپردازید. ضمن این که تعدادی از کلینک‌ها خوشنام هستند، این حقیقتا بدین معنی است که شما باید هزینه بیشتری را در دراز مدت پرداخت کنید. در عوض، استفاده از برخی روش‌های حذف موی موقتی و ذخیره کردن پولی که قدری کمتر برای انجام درمان کامل نیاز دارید، منطقی‌تر است.

اگر به کلینیک انتخابی خود اعتماد ندارید، از انجام لیزر مو خودداری کنید

بسیار مهم است که برای پیدا کردن یک کلینیک خوب لیزر موهای زائد، تحقیق کنید. در بسیاری از ایالت‌های آمریکا و کشورهای دیگر در سراسر دنیا، لیزر موهای زائد بی‌قاعده است. بدین معنا که هرکسی قانونا می‌تواند ادعا کند که در لیزر موهای زائد متخصص است. هنگامی‌که این کار به درستی انجام شود و از محیط‌های مناسب استفاده گردد، لیزر موهای زائد بسیار بی‌خطر  می‌باشد. با این وجود، اگر این کار توسط یک فرد غیر متخصص انجام شود، روش نادرست می‌تواند منجر به سوختگی‌های پوست و دیگر عوارض جانبی جدی گردد.

در صورت تحت فشار قرار گرفتن از سوی کلینیک، از انجام لیزر مو خودداری کنید

متاسفانه برخی از کلینیک‌ها از تاکتیک‌های فشاری فروش برای مشتریان آتی استفاده می‌کنند تا این فروش را انجام دهند. گاهی اوقات برای مشتریان یک تخفیف محدود به زمان ارائه می‌گردد و به آنها گفته می‌شود که همانجا تصمیم خود را بگیرند، بدون این که زمان کافی برای بررسی کامل گزینه‌ها داشته باشند. با توجه به ماهیت تصمیمی‌که از شما خواسته شده است و تاثیری که می‌تواند روی باقی زندگی شما داشته باشد، تحت فشار قرار دادن به این صورت غیراخلاقی است، بنابراین ما توصیه می‌کنیم که راهنمایی‌ها به خوبی واضح باشند.

اگر روی ناحیه درمان خالکوبی دارید، از انجام لیزر خودداری کنید

اگر روی ناحیه درمان خالکوبی دارید، از انجام لیزر خودداری کنید

خالکوبی یک معضل بزرگ هنگام لیزر موهای زائد است. رنگدانه‌های تیره خالکوبی بیش از پوست طبیعی جذب قدرت لیزر خواهند شد و به این ترتیب می‌توانند منجر به سوختگی‌های شدید روی سطح پوست شوند. در بعضی موارد این موضوع می‌تواند منجر به اثر زخم دائمی‌گردد.

اگر لیزر از لحاظ قانونی تایید نشده است، از انجام لیزر مو خودداری کنید

نیازی به گفتن نیست اما تعداد زیادی دستگاه لیزر در بازار وجود دارد که از لحاظ قانونی تایید نشده و در نتیجه تضمینی برای استفاده از آنها وجود ندارد. از متخصص خود بپرسید که چه نوع لیزری باید استفاده شود و اطمینان حاصل کنید که این نوع لیزر با پیروی از دستورالعمل‌های حاضر؛ در دیتابیس تصویبی، لیست شده است.

اگر پوستی تیره دارید و لیزر مناسب نیست، از انجام آن خودداری کنید

اگر پوستی تیره دارید و لیزر مناسب نیست، از انجام آن خودداری کنید

چنانچه بر اساس مقیاس زیر در رده چهارم به بعد قرار دارید، پس شما دارای پوستی تیره هستید که برای استفاده از بعضی لیزرها مناسب نیست. تنها برخی از لیزرها می‌توانند برای افراد دارای تون‌های تیره‌تر پوست با اطمینان استفاده شوند. این لیزرها عبارتند از الکساندرایت (تا حدودی) و ان دی یاگ. اگر شما پوست تیره‌تری دارید، با پرسیدن سوالاتی درباره نوع لیزر مورد استفاده و مناسب بودن آن برای پوست‌تان، خاطر جمع شوید.

نوع پوست

نوع پوست

همانطور که حدس می‌زنید، چون که لیزر ملانین را هدف قرار می‌دهد، در صورتی که رنگ پوست شما به طور قابل توجهی تیره‌تر از موهایتان باشد؛ ممکن است دچار مشکل شوید. خوشبختانه تکنولوژی پیشرفت کرده و در حال حاضر اکثر مردم واجد شرایط لیزر موهای زائد هستند. هنگامی‌که لیزر موهای زائد مطرح می‌شود، بسیار مهم است که نوع پوست شما تشخیص داده شود. بسیاری از دستگاه‌ها و سالن‌های خانگی هنگام تعیین این که آیا شما یک کاندید لیزر مو هستید یا خیر، مقیاس نوع پوست فیتزپاتریک را پیشنهاد می‌کنند. پوست‌های نوع یک تا چهار در مقیاس فیتزپاتریک برای انجام این عمل مشکلی نداشته و معمولا بهترین نتایج را می‌بینند.

اکنون مقیاس فیتزپاتریک را بررسی کنید

نوع پوست

رنگ پوست

رنگ مو (درجه تیرگی)

رنگ چشم

توصیف

1

سفید یا خیلی رنگ پریده

بلوند

آبی، خاکستری، سبز

همیشه می‌سوزد، هیچوقت برنزه نمی‌شود

2

سفید رنگ پریده با ته رنگ بژ

خرمایی یا بلوند تیره

آبی

همیشه می‌سوزد، گاهی برنزه می‌شود

3

بژ تا قهوه‌ای روشن (زیتونی)

قهوه‌ای تیره

قهوه‌ای تیره

گاهی اوقات می‌سوزد، همیشه برنزه می‌شود

4

قهوه‌ای روشن تا متوسط

سیاه

قهوه‌ای

به ندرت می‌سوزد، همیشه برنزه می‌شود

5

قهوه‌ای متوسط تا تیره

سیاه

قهوه‌ای مایل به سیاه

به ندرت می‌سوزد، از حد متوسط برنزه‌تر می‌شود

6

قهوه‌ای تیره تا سیاه سیاه

سیاه

سیاه

هیچگاه نمی‌سوزد

اگر شما پوستی روشن‌تر ولی برنزه شده دارید، باید قبل از اقدام به لیزر موهای زائد صبر کنید تا این برنزگی برطرف شود. لوسیون‌ها و برنزه کننده‌های شخصی هم شامل می‌شوند، بنابراین از این هم اجتناب کنید. اگر تصمیم به لیزر کردن موهای زائد دارید، در وقت خود صرفه‌جویی کرده و در معرض تابش آفتاب قرار نگیرید! اگر پوستی تیره‌تر دارید، امیدتان را از دست ندهید! ممکن است شما هنوز هم یک کاندید لیزر مو باشید.

لیزر موهای زائد برای پوست‌های تیره‌تر

امروزه لیزرهای گوناگونی با طول موج‌های مختلف وجود دارند. هرچه طول موج بلندتر باشد لیزر بهتر می‌تواند سطح پوست را کنار بزند، اما هنوز هم ملانین موجود در فولیکول مو را هدف قرار می‌دهد. این نکته هنگامی‌که به دنبال یک متخصص هستید بسیار مهم است. از آنجایی که خطراتی وجود دارند، یک متخصص قادر است که بر اساس مشاوره و تجربه خود نوع لیزر، طول پالس و دیگر مشخصات را تعیین کند. شما حتی جهت اطمینان باید قبل از دریافت درمان کامل بخواهید که تست پچ انجام بگیرد.

رنگ و نوع مو

رنگ و نوع مو

لیزر موهای زائد برای موهای زمخت و تیره بهتر عمل می‌کند. برخی از افراد با موهای بدن بور، سفید مایل به خاکستری یا قرمز ممکن است با انجام لیزر مو به نتایج دلخواه خود دست نیابند. موهای روشن‌تر درمان سخت‌تری دارند و به زمان، هزینه و جلسات بیشتری نیاز دارند. حتی با وجود تلاش مضاعف هم هیچ تضمینی وجود ندارد که شما از نتایج راضی باشید. موهای سفید یا سفید مایل به خاکستری ممکن است غیر قابل درمان باشند زیرا هیچ رنگدانه‌ای وجود ندارد. افراد دیگری که ممکن است دچار مشکل شوند کسانی هستند که موهای خیلی ریز و نازک دارند. برای مثال، موهای کرکی غیر قابل درمان هستتد. توجه داشته باشید که اگر در تلاش برای درمان موهای ریز هستید ممکن است به نتایجی که به آن امیدوار بودید دست پیدا نکنید.

یک نکته مهم دیگر در مبحث نوع مو، محل مو می‌باشد. ابرو تنها نقطه‌ای است که نمی‌تواند لیزر شود. رنگ و نوع موی شما می‌تواند روی کاندید بودن شما اثر بگذارد. اگر نگران هستید، یک متخصص برای تعیین این که آیا شما مناسب این کار هستید یا نه می‌تواند موهای شما را  ارزیابی کند. امید است که این مورد شما را نترساند، ولی در نظر گرفتن میزان تحمل درد شما هنگام تعیین این که ایا شما یک کاندید هستید یا نه، می‌تواند ایده خوبی باشد. هر شخصی متفاوت است و ترکیبی از نقدها هنگام مراجعه برای لیزر مو وجود دارد. بعضی‌ها آن را کاملا بدون درد می‌دانند، برخی دیگر آن را به یک نوار لاستیکی کوبیده شده به پوستتان تشبیه کرده‌اند و عده‌ای هم درد را غیرقابل تحمل می‌دانند. از آنجایی که لیزر جذب رنگدانه‌های تیره‌تر می‌شود، به نظر می‌رسد کسانی که موهای خیلی سیاهی دارند یک احساس سوختن یا تیر کشیدن را تجربه می‌کنند. این مورد را هنگام اقدام برای لیزر موهای زائد در نظر بگیرید زیرا  شما برای نتیجه گرفتن به چندین جلسه درمان‌ نیاز دارید.

اگر شما پوستی رنگ پریده و موهای تیره دارید، احتمالا عوارض جانبی مثل سوزش، قرمزی و آسیب پوست را کمتر تجربه خواهید کرد. به همین دلیل است که ما توصیه می‌کنیم کسانی که دارای پوست تیره‌تر یا موهای روشن هستند به یک متخصص مراجعه کنند.

اگر قادر به انجام تست پچ نیستید، از انجام لیزر موهای زائد خودداری کنید


اگر قادر به انجام تست پچ نیستید، از انجام لیزر موهای زائد خودداری کنید

حقیقتا مهم است که شما زمانی را برای انجام یک تست پچ کوچک روی بخشی از بدنتان در نظر بگیرید تا ببینید که واکنش‌تان به درمان چگونه است. این کار شما را قادر می‌سازد تا:

  • میزان درد درمان را بفهمید.
  • ببینید که آیا پوست شما دچار عوارض جانبی جدی در برابر لیزری که قرار است استفاده شود می‌گردد یا نه.

خوشبختانه اکثر کلینیک‌ها برای شما یک تست پچ انجام می‌دهند تا بتوانید یک تصمیم کامل و آگاهانه بگیرید. اگر به هر دلیلی کلینیک به شما اجازه ندهد که تست پچ را انجام بدهید، با روش درمانی آن کلینیک خاص پیش نروید.

اگر پیش از درمان انتظار نتایج ۱۰۰% را از آن دارید، لیزر موهای زائد را انجام ندهید

اگرچه اثر بخشی لیزر موهای زائد به وضوح به طور گسترده‌ای از طریق مطالعات بالینی اثبات شده است، اما برخی افراد به این درمان پاسخ نمی‌دهند. در حقیقت حتی کاندیدهای ایده‌آلی که دارای موهای سیاه زمخت و پوست خیلی روشنی هستند هم گاهی اوقات به لیزر موهای زائد جواب نمی‌دهند. علیرغم انجام تحقیقات، ما هنوز هم نمی‌دانیم که چرا اینگونه است. شما هرگز نمی‌توانید از قبل مطمئن شوید که آیا در این دسته قرار می‌گیرید یا نه، به عبارت دیگر  این یک ریسک حساب شده است.

نحوه کار لیزر موهای زائد به چه صورت است؟


لیزرهای موی زائد، ملانین را هدف قرار می‌دهند، رنگدانه‌ای که به موهای شما رنگ می‌دهد. در طول درمان، لیزر یک پرتو بسیار متراکم نور را مستقیما به سمت فولیکول مو متمرکز می‌کند. این کار در پالس‌هایی به سمت نواحی دست نخورده به جهت درمان انجام می‌گیرد. با گذشت زمان، فولیکول‌های مو آسیب دیده و رشد مو متوقف می‌شود. اگر می‌خواهید به نتایج طولانی مدت برداشتن مو برسید، این یک روشی برای شما است. تفاوت میان لیزر، IPL و الکترولیز چیست؟

نتیجه گیری


نتیجه گیری

کسانی که متعهد به انجام سلسله‌ای از درمان‌ها هستند، با پوست روشن‌تر و موهای تیره‌تر، بهترین کاندید برای لیزر موهای زائد هستند. اگر توانایی پرداخت هزینه سالن‌های گران را ندارید، میتوانید یک دستگاه خانگی را امتحان کنید. توجه داشته باشید که این دستگاه‌های خانگی همواره برای افرادی که پوست روشن‌تر و موهای تیره‌تر دارند طراحی شده است. همانطور که در بالا ذکر کردیم، اگر شما پوست تیره‌تری دارید، هنوز هم یک کاندید برای لیزر موهای زائد هستید. یک سالن مجهز به لیزرهای مناسب و یک متخصصی که تجربه کار با پوست‌ تیره‌تر دارد را پیدا کنید. یک تست پچ کوچک قبل از لیزر نواحی بزرگ انجام دهید.

اگر هرگونه سوالی درباره این که ایا شما یک کاندید هستید یا نه دارید، همیشه مطمئن‌ترین کار این است که در یک سالنی که به آن اعتماد دارید یک قرار ملاقات ترتیب دهید. متخصص می‌تواند شما را به طور فردی ارزیابی کند و اگر شما تحقیقات خود را به درستی انجام دهید، احتمال کمتری دارد که دچار عوارض جانبی مثل اسیب پوست یا ورم شوید.

“کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *