مزایای تزریق بوتاکس نسبت به سایر روش‌های درمانی،زیبایی و پیشگیرانه

بوتاکس

بوتاکس حاوی ماده‌ای است که از یک نوع باکتری به نام کلوستریدیوم بوتولینوم گرفته شده است. این باکتری در صورت تماس با عضله، آن را بی‌حس(فلج) می‌کند. اولین بار وقتی که به دنبال روش‌هایی برای درمان اسپاسم عضلانی از طریق بی‌حس کردن عضلات بودند، به آن پی بردند.

در پی ادامه تحقیقات، دریافتند که وقتی عضلات فلج می‌شوند، مزایای دیگری هم دارد، مثلا صاف‌تر و جوان‌تر کردن ظاهر پوست همراه با کاهش شدت و تکرار سردردهای میگرنی و کنترل تعریق بیش از حد.

مزایای بوتاکس


مزایا

اگر بدنبال بهترین نتیجه هستید، گزینه‌های زیادی موجود هستند. چنانچه مهمترین نگرانیتان خطوط ریز صورتتان هستند، احتمالا گزینه‌های شما به تزریق بوتاکس یا لیفت صورت محدود می‌شوند. هر گزینه‌ای مزایا و معایب خودش را دارد و بسته به وضعیت خاص شما، احتمالا یکی از آن‌ها برای شما مناسب‌تر است، اما مهم است که قبل از تصمیم‌گیری با جزئیات هر روش آشنا شوید. بوتاکس چندین مزیت دارد:

  • بوتاکس در مقایسه با لیفت صورت، ارزان‌تر است.
  • حالت تهاجمی خیلی کمتری دارد.
  • می‌تواند از شکل‌گیری چین‌وچروک پیشگیری، یا خطوط کم و متوسط موجود در صورت را درمان کند.
  • دوره نقاهت آن کوتاه و راحت است.

مزایای تزریق بوتاکس


اکثر ما از تزریق بوتاکس برای صاف کردن چین‌وچروک صورت شنیده‌ایم، اما درحقیقت کاربرد بوتاکس فقط به موارد زیبایی محدود نمی‌شود و گسترده‌تر است. ثابت شده که در زمینه‌های دیگر هم کاربرد دارد و فواید آن هر روز بیشتر می‌شود.

هدفتان از تزریق بوتاکس چه رفع چین‌وچروک باشد، چه درمان تعریق زیاد یا سردردهای میگرنی، مهم است که به یک فرد متخصص مراجعه کنید.

در اینجا چند مورد از مزایای ثابت شده بوتاکس در زمینه زیبایی و غیر زیبایی آمده است :

کاهش چین‌وچروک‌های صورت

تزریق بوتاکس یک راه‌حل عالی برای صاف کردن پوست و داشتن ظاهری جوان‌تر بدون نیاز به جراحی است. روشی کم‌تر تهاجمی برای پر کردن چروک‌های موجود در صورت، گردن، پیشانی و اطراف دهان است. تزریق بوتاکس برای لیفت افتادگی ابروها هم مناسب است که منجر به داشتن ظاهری جوان‌تر می‌شود.

به حداقل رساندن هایپرهیدروزی

هایپرهیدروزی

پزشکان به هنگام درمان اسپاسم‌های صورت متوجه شدند که بیمار کمتر دچار تعریق می‌شود، بنابراین دانشمندان ابتدا شروع کردند به تحقیق راجع به اثرگذاری بوتاکس روی افرادی که مبتلا به هایپرهیدروزی زیربغل شدید بودند. در سال 2004 درمان با بوتاکس تصویب شد. بعضی افراد از بوتاکس برای درمان تعریق در دست و پاها هم استفاده می‌کردند.

هایپرهیدروزی یک نام پزشکی برای تعریق مازاد است. در حالیکه تعریق خفیف می‌تواند با تجویز آنتی-پرسپیرانت‌ها بطورموفقیت‌آمیزی درمان شود، این تجویز در موارد شدید موثر نیست. هربار تزریق بوتاکس می‌تواند به رفع این مشکل و کاهش تعریق برای چند ماه کمک کند.

درمان درد میگرن

میگرن

افرادی که از میگرن رنج می‌بردند، بعد از تزریق بوتاکس تعداد دفعات کمتری دچار درد میگرنی ‌شدند. و در صورت بروز، دردشان به شدتی که قبل از تزریق بوتاکس حس می‌شد نبود. کارشناسان از عملکرد دقیق بوتاکس در درمان میگرن مطمئن نیستند، اما اکثرا فکر می‌کنند چون بوتاکس اعصاب حسی را مسدود و عضلات را فلج می‌کند، درنتیجه حساسیت نسبت به درد کاهش می‌یابد.

چندین سال پیش، متوجه شدند افرادی که برای رفع چین‌وچروک، تزریق بوتاکس انجام می‌دادند کمتر دچار سردرد می‌شدند. امروزه تزریق منظم بوتاکس برای درمان افراد مبتلا به میگرن حاد استفاده می‌شود (افرادی که محدودیت مالی درمورد بوتاکس آلرگان ندارند). همین حالا داروهای دیگری هم داریم، داروهای ضدافسردگی، ضد تشنج، داروهای کنترل فشار خون _ یا داروهای دیگری که بطورتصادفی در کمک به میگرن موثر بوده‌اند. امروزه افرادی که برای جلوگیری از میگرن از بوتاکس کمک می‌گیرند، 31 تزریق در نقاط مختلف سر و گردنشان دارند، که تاثیرات آن می‌تواند حدود 3 ماه ادامه داشته باشد.

کاهش سایز غده پروستات

پروستات

با تزریق مستقیم بوتاکس به غده پروستات، جریان ادرار بهتر می‌شود درنتیجه مشکل تکرر ادرار برطرف می‌شود. بوتاکس همچنین به جلوگیری از عفونت‌های مجرای ادرار هم کمک می‌کند.

علاوه بر مزایای فوق، کارشناسان مشغول تحقیق درمورد تاثیر بوتاکس روی درمان درد آرتروز و بهبود فعالیت‌های بیماران مبتلا به آن هستند.

مثانه بیش‌فعال

مثانهبوتاکس یکی از درمان‌های موثر برای مثانه بیش‌فعال است. در یک تحقیق، دریافتند 70% از زنانی که با بوتاکس درمان شده بودند 3 بار در روز دچار نشتی ادرار می‌شدند، که این آمار قبل از آن بطور میانگین 5 با در روز بوده. اما یک مشکل وجود دارد. گاهی‌اوقات بوتاکس می‌تواند فعالیت مثانه را بیش‌ازحد متوقف کند، و افراد ممکن‌است به استفاده از سوند نیاز پیدا کنند.

انحراف چشم

انحراف چشم

یکی از اولین تاییدیه‌های بوتاکس بخاطر اختلالی بود که 4% از افراد را تحت تاثیر قرار می‌داد: انحراف چشم، که در آن چشم‌ها در یک راستا قرار نمی‌گیرند.

افسردگی

افسردگی

با وجود اینکه کارشناسان هنوز مردد هستند، آزمایش‌های اولیه بوتاکس حاکی از امکان تاثیر بوتاکس روی کاهش علائم افسردگی در بیماران مبتلا به آن می‌باشد. مکانیزم اثر آن مبنی بر فرضیه واکنش صورت است، که فرض می‌کند حالات صورت فرد می‌تواند روی روحیه او تاثیر داشته باشد. یک تحقیق مختصر در سال 2014 روی 74 نفر مبتلا به اختلال افسردگی شدید نشان داد که 52% از افرادی که تزریق بوتاکس داشتند گزارش کرده بودند 6 هفته بعد از تزریق علائمشان کاهش پیدا کرده، درحالیکه 15% آن را بی‌اثر دانستند. درحال‌حاضر آلرگان به آزمایش‌های پزشکی برای تاثیر بوتاکس در درمان افسردگی ادامه می‌دهد.

زود انزالی

زود انزالی

تزریق بوتاکس به آلت تناسلی مرد عضلات را بی‌حس و انزال را به تعویق می‌اندازد. هم‌اکنون آلرگان در حال انجام آزمایش برای حل این مشکل است. این کمپانی دارای حق امتیاز درمان اختلال عملکرد نعوذ هم هست، که هم‌اکنون در مرحله آزمایش است.(2)

ضربان قلب غیرطبیعی

ضربان قلب غیرطبیعی

کمپانی آلرگان در حال آزمایش روی بوتاکس بعنوان درمانی برای جلوگیری از نمونه‌های ضربان غیرطبیعی قلب بعداز عمل باز قلب (به نام فیبریلاسیون دهلیزی) است. بعد از حدود 27 سال خوردن داروی موجود در بازار، و اطمینان از مشخصات آن، تصمیم گرفتیم آن را از مواردی که به راهی برای درمان نیاز دارند درنظر بگیریم.

دست‌های خیلی سرد

دست‌های خیلی سرد

پزشکان بدون مجوز از بوتاکس برای درمان افرادی که دست‌های خیلی سردی دارند استفاده می‌کنند. بوتاکس به دست شخص تزریق می‌شود تا عضلات اطراف رگ‌های خونی تحت فشار، علت جریان ضعیف خون، فلج شوند. وقتی رگ‌ها از تنگنا خارج شوند، خون به دست و نوک انگشتان جریان پیدا می‌کند، و علائم آن کاهش می‌یابند. پزشکان می‌گویند تاثیر این درمان تا سه ماه ادامه دارد.

زخم لب‌شکری در کودکان

زخم لب‌شکری در کودکان

هرساله، حدود 2650 کودک با نقص شکاف کام و 4440 کودک با نقص لب‌شکری متولد می‌شوند. بعضی از پزشکان به زخم نوزاد بوتاکس تزریق می‌کنند تا عضلات را بی‌حرکت نگه داشته و باعث بهبودی شود. این روش خیلی می‌تواند در اصلاح ظاهر زخم موثر باشد. اما تزریق بوتاکس به نوزاد یک پیشنهاد جدید و خلاقانه است.

رابطه جنسی دردناک

بعضی از زنان بعلت گرفتگی عضلات کف لگنی یا انقباض‌های واژنی، رابطه جنسی دردناکی دارند. تزریق بوتاکس با فلج کردن عضلات و جلوگیری از انقباض آن‌ها به کاهش درد کمک می‌کند. پزشکان تزریق بوتاکس را برای این مشکل توصیه می‌کنند و می‌گویند بعضی زنان هر 6 ماه یک بار نیاز به تجدید بوتاکس دارند، درحالیکه بعضی دیگر هردوسال یک بار به آن نیاز دارند.

اسپاسم شدید گردن

اسپاسم شدید گردن

حتی قبل از تایید بوتاکس برای رفع خطوط اخم بین ابروها در سال 2003، استفاده از آن برای درمان اختلالی بنام دیستونی گردنی، که با پوزیشن غیرعادی سر و گردن درد تشخیص داده می‌شود، تایید شده بود.

مثل دیگر داروها، بوتاکس هم معایب خودش را دارد:

  • درمان بوتاکس دائمی نیست. چندین بار درمان برای حفظ نتیجه لازم است.
  • با وجود اینکه بوتاکس خطوط ریز را برطرف می‌کند، در مورد چین‌چروک‌های عمیق فقط از شدت آن‌ها می‌کاهد.
  • عوارض جانبی مثل درد در محل تزریق دارد.
  • با وجود اینکه ارزان‌تر از لیفت صورت است، تکرار چندباره آن به هزینه این روش اضافه می‌کند.

تاثیر بوتاکس تا چه مدت ماندگار است؟


تاثیرات بوتاکس، بسته به شخص، محل تزریق و روش آن، بین 3 تا 6 ماه ادامه دارند. زمان لازم برای تکرار تزریق به صورت معمولا 3 تا 4 ماه یک بار است، تا تاثیر آن حفظ شود.(3)

آیا تزریق بوتاکس دردناک است؟


درد مربوط به تزریق‌های کنونی مثل گازگرفتن یک مورچه کوچک توصیف شده است، درحالیکه عوارض آن معمولا خفیف و موقتی هستند. عوارض نامطلوب آن شامل کبودی، تورم و درد در محل تزریق می‌شوند. عوارض جانبی شدیدتر آن بندرت اتفاق می‌افتند اما شامل علائم شبیه آنفولانزا، مشکلات تنفسی، مشکل بلعیدن، و ضعف کلی می‌شوند. افراد مبتلا به بیماری‌های خاص بیشتر در معرض عوارض جانبی جدی‌تر هستند.

کپی فقط با ذکر لینک و منبع بلامانع است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *