سوالات رایج درمورد روش میکرونیدلینگ برای جوانسازی پوست ورفع اسکار

میکرونیدلینگ برای درمان عارضه‌های پوستی مانند چروک، اسکار آکنه (جای زخم جوش) و ترک پوست به کار می‌رود و دارای نتایج رضایت بخشی می‌باشد و محبوبیت زیادی دارد. آیا شما نیز تمایل به استفاده از این روش درمانی دارید ولی پرسش هایی در مورد آن دارید؟ در زیر 16 سؤال متداول که در مورد میکرونیدلینگ پرسیده می‌شود به همراه پاسخ های آنان مطرح خواهند شد.

لطفاً جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره های ما تماس حاصل فرمایید.

میکرونیدلینگ چیست؟ 


میکرونیدلینگ برای درمان مشکلات پوستی به کار می‌رود و در این روش از ابزار مخصوص الکتریکی نیدلینگ مخصوص پوست استفاده می‌شود. این ابزار دارای 12 سوزن بسیار ظریف می‌باشد و در روند درمان برای از بین بردن جای زخم های قدیمی و تحریک تولید سلولی به کار می‌رود. تولید سلولی منجر به ایجاد لایه‌های جدید الاستین و فیبر کلاژن و همچنین بهبود جریان خون در پوست می‌شود. میکرونیدلینگ روش درمانی ساده‌ای است که از سوزن های بسیار ظریفی برای از بین بردن جای زخم های قدیمی و تحریک تولید کلاژن استفاده می‌کند. کلاژن جدید باعث ایجاد بافت جدید پوستی می‌شود.

نحوه کار میکرونیدلینگ به چه صورت می‌باشد؟ 


نحوه کار میکرونیدلینگ

ابزار مخصوص میکرونیدلینگ در امتداد پوست حرکت کرده و به لایه‌های فوقانی پوست تا عمق 2 میلی‌متر نفوذ کرده و زخم های ریز در اثر جای سوزن ایجاد می‌کند. این عمل به بدن سیگنال داده تا با تولید کلاژن و فیبر الاستین واکنش نشان دهد. در نتیجه پوست شاداب‌تر شده و جای زخم، خطوط و چین و چروک ها کاهش پیدا می‌کنند. 

از میکرونیدلینگ برای درمان و بهبود چه عارضه‌هایی استفاده می‌شود؟ 


برخی از عارضه‌هایی که با میکرونیدلینگ بهبود پیدا می‌کنند عبارتند از : جای جوش و زخم (خفیف تا متوسط)، خطوط و چین و چروک های ظریف، افتادگی پوست، بهبود بافت و نمای ظاهری پوست و اندازه منافذ پوست و ترک های پوستی.

ظاهر پوست پس از درمان با میکرونیدلینگ به چه صورت می‌باشد؟ 


در بیشتر افراد قرمزی و ورم مختصری مشابه آفتاب‌سوختگی خفیف برای مدت 24 تا 48 ساعت ایجاد می‌شود و امکان دارد خونریزی ظریف داخل پوستی و یا کبودی به وجود آید. در مدت زمان یک تا دو هفته پوست به مقدار قابل توجهی نرم‌تر و شاداب‌تر می‌شود. چند ماه طول می‌کشد تا نتایج به طور کامل مشاهده شوند. 

میکرونیدلینگ چگونه انجام می‌شود؟ 


میکرونیدلینگ چگونه انجام می‌شود

روند درمان با تمیز کردن و بی‌حس کردن پوست آغاز می‌شود. از محصول تحریک‌کننده تولید کلاژن ، سرم ویتامین C و یا از روشن‌کننده‌های پوست نیز استفاده می‌شود. ابزاری شبیه قلم با 12 سوزن ظریف برای ایجاد زخم های کوچک در پوست به کار برده می‌شود. سرعت و قابلیت تنظیم سوزن ها باعث نفوذ موثرتر و جذب بهتر محصولات پوستی می‌شود. پس از درمان جهت آبرسانی، بهبود و محافظت از پوست از سرم ویتامین C یا اسید هیالورونیک استفاده می‌شود.

پس از درمان میکرونیدلینگ به چه مقدار زمان استراحت نیاز است؟ 


التهاب پوست موقتی بوده و پس از چند ساعت به میزان زیادی کاهش پیدا می‌کند. امکان دارد تا 48 ساعت پس از درمان، پوست مقداری صورتی باقی بماند.  استفاده از اسید هیالورونیک پس از درمان به کاهش التهاب کمک می‌کند و می‌توان از کرم ضد آفتاب برای محافظت از پوست استفاده کرد. برای آرایش کردن نیز فقط بایستی از مواد آرایشی معدنی استفاده کرد. 

مزایای میکرونیدلینگ چه می‌باشند؟ 


میکرونیدلینگ به میزان قابل توجهی باعث بهبود جذب و اثربخشی همه انواع محصولات مراقبت پوستی می‌شود. این روش باعث بهبود جریان خون و تولید کلاژن تا 1000 درصد می‌شود. میکرونیدلینگ در مقایسه با روش های درمانی گران و دشواری مانند لایه‌برداری و پیلینگ شیمیایی، لیزردرمانی و درم‌ابریژن (لایه‌برداری لایه‌های سطحی پوست) بسیار مقرون به صرفه است. میکرونیدلینگ بر تمامی انواع پوست اثر می‌کند. این روش برای درمان پوست صورت، بدن، اطراف چشم ،گردن و پوست سر به کار می‌رود. میکرونیدلینگ برای بهبود مشکلات پوستی زیر استفاده می‌شود:

 • پوست زمخت و خشن
 • چین و چروک
 • خطوط ریز و ظریف
 • چروک‌های پنجه کلاغی
 • خطوط خنده
 • جای زخم جراحی
 • جای زخم جوش
 • جای زخم آبله‌مرغان
 • منافذ بزرگ
 • آفتاب‌سوختگی
 • پیری و فرسودگی پوست
 • ترک پوست

برخی از مزایای میکرونیدلینگ نیز عبارتند از:

 • باعث بهبود تأثیر و نفوذ کرم‌های موضعی می‌شود
 • باعث بهبود گردش خون و تولید کلاژن می‌شود
 • سوزن‌ها باعث ایجاد آلرژی نمی‌شوند
 • در مقایسه با روش های دیگر مقرون به صرفه است
 • برای تمامی انواع پوست مناسب است
 • در درمان پوست سر، صورت و بدن (شامل پوست اطراف چشم، دهان و گردن) استفاده می‌شود.

تأثیر میکرونیدلینگ بر پوست چه می‌باشد؟ 


میکرونیدلینگ باعث بهبود موارد زیر در پوست می‌شود و البته به موارد زیر محدود نمی‌شود:

 • بهبود بافت و نمای ظاهری پوست و کاهش چین و چروک
 • بازسازی بافت
 • بهبود جای زخم
 • کاهش اندازه منافذ پوستی
 • کاهش ترک های پوست

آیا میکرونیدلینگ برای تمامی انواع رنگ پوست قابل استفاده است؟


 میکرونیدلینگ بدون خطر افزایش رنگدانه‌های پوستی پس از التهاب، برای انواع مختلف پوست و رنگ های گوناگون پوست قابل استفاده است. 

آیا انجام میکرونیدلینگ دردناک است؟ 


برای کاهش دردی که در حین میکرونیدلینگ احساس می‌شود، می‌توان پیش از درمان کرم بی‌حس کننده استفاده کرد. 

به چه تعداد جلسه میکرونیدلینگ نیاز است و هرچند وقت یکبار بایستی درمان را تکرار کرد؟ 


میکرونیدلینگ را می‌توان در صورت نیاز هر 4 تا 6 هفته تکرار کرد. تحریک کلاژن‌سازی به حداقل 3 جلسه درمانی و کاهش جای زخم به 3 تا 6 جلسه نیاز دارد. بین هر جلسه درمانی باید 4 تا 6 هفته فاصله باشد و تعداد جلسات نیز بستگی به مشکلات پوستی هر شخص بستگی دارد. از میکرونیدلینگ می‌توان برای تمامی قسمت های بدن استفاده کرد (گردن، دست‌ها، پاها و …). معمولاً نتایج پس از اولین جلسه درمانی قابل مشاهده است.

عوارض جانبی میکرونیدلینگ چیست؟ 


عوارض جانبی میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ هیچ عوارض جانبی به دنبال نداشته و در هیچ یک از 150000 موردی که در سراسر جهان این درمان را انجام داده‌اند عوارضی مشاهده نشده است.

پس از میکرونیدلینگ از چه موادی روی پوست نباید استفاده کرد؟ 


برای بهره بردن از بیشترین میزان بهبودی تا 2 یا 3 روز پس از درمان نباید از محصولات دارای اسید گلیکولیک (AHAs)، رتینول، و مواد اسیدی یا فعال استفاده کرد. بهتر است که از کرم ضد آفتاب استفاده کنید و توصیه می‌شود از قرار گرفتن در مقابل نور خورشید خودداری کنید. 

آیا شما کاندیدای مناسبی برای درمان میکرونیدلینگ هستید؟ 


روش میکرونیدلینگ برای همه انواع پوست و انواع مختلف رنگ پوست بی‌خطر می‌باشد زیرا که اپیدرم (روپوست) در طول درمان آسیبی نمی‌بیند. احتمال تغییر رنگدانه و یا افزایش رنگدانه‌های پوستی پس از التهاب بسیار کم می‌باشد. برای درمان قسمت های حساس بدن ( اطراف چشم، گردن و دست ها) که با روش های دیگر به راحتی قابل درمان نیست، می‌توان از میکرونیدلینگ استفاده کرد. میکرونیدلینگ برای کسانی که از آکوتان (ایزوترتینوین) در سه ماه قبل از مراجعه استفاده کرده‌اند یا دارای زخم باز، بریدگی یا خراشیدگی هستند مناسب نمی‌باشد. همچنین کسانی که در سال اخیر از پروتودرمانی برای پوست استفاده کرده‌اند، دچار عارضه یا عفونت پوستی یا تبخال در قسمت مورد نظر هستند، در دوره بارداری یا شیردهی می‌باشند، سابقه کلوئید یا اسکار هایپرتروفیک یا تأخیر در بهبود زخم دارند نباید از میکرونیدلینگ استفاده کنند.

آیا خطر ایجاد عفونت پس از میکرونیدلینگ وجود دارد؟ 


با توجه به اینکه زخم های ریز به سرعت بسته می‌شوند و درمان در کلینیک انجام می‌شود، خطر عفونت پس از درمان بسیار کم می‌باشد.

زمان استراحت مورد نیاز پس از میکرونیدلینگ چه مقدار می‌باشد؟ 


زمان استراحت مورد نیاز پس از این روش درمانی بسیار کم می‌باشد. وجود قرمزی پوست و التهاب شایع می‌باشد. این علائم پس از 24 ساعت از بین می‌روند. بسته به شدت درمان امکان دارد برای 2 تا 4 روز پوست مقداری صورتی روشن شود. 

هرچند وقت یکبار بایستی درمان را تکرار کرد؟ 


درمان میکرونیدلینگ را می‌توان هر 4 تا 6 هفته تکرار کرد.

پس از درمان از انجام چه مواردی باید خودداری کرد؟ 


پس از درمان از انجام چه مواردی باید خودداری کرد؟

تا چند روز پس از درمان بایستی از لایه‌برداری و پیلینگ شیمیایی، استفاده از مواد آرایشی و هر مورد دیگری که غیر کومدون‌زا باشد خودداری کرد تا پوست به طور کامل بهبود پیدا کند. از قرار گرفتن در معرض نور خورشید اجتناب کنید.

آیا انجام میکرونیدلینگ بی‌خطر می‌باشد؟ 


انجام میکرونیدلینگ برای تمامی انواع پوست بی‌خطر می‌باشد زیرا که اپیدرمیس در روند درمان آسیبی نمی‌بیند. احتمال تغییر در رنگ پوست یا افزایش رنگدانه‌های پوستی کم می‌باشد. میکرونیدلینگ در قسمت های حساس بدن (اطراف چشم ها، گردن، پشت دست ها) که در روش های دیگر به راحتی قابل درمان نیست، قابل استفاده است. این روش برای افرادی که از آکوتان در 90 روز قبل از مراجعه استفاده کرده‌اند، سابقه تأخیر در بهبود زخم دارند، دارای زخم باز هستند و در سال اخیر پرتودرمانی برای پوست انجام داده‌اند به هیچ عنوان مناسب نمی‌باشد. همچنین کسانی که دارای بیماری غیرطبیعی پوستی هستند، باردار هستند و دارای سابقه کلوئید یا جای زخم هایپرتروفیک هستند نباید از این روش استفاده کنند.

هزینه درمان میکرونیدلینگ چه قدر می‌باشد؟ 


هزینه درمان در طی جلسه مشاوره رایگان مطرح می‌شود. درمان با درنظر گرفتن شرایط هر بیمار انجام خواهد شد. براساس نیازهای هر شخص و نتایج مورد نظر، در مورد نحوه انجام درمان تصمیم‌گیری خواهد شد. میکرونیدلینگ همراه با دیگر روش های درمانی قابل استفاده است.

“کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *