روش پی آر پی (PRP) برای رفع جای جوش و اسکار ناشی از آسیب به کلاژن

روش پی آر پی (PRP) برای رفع جای جوش

استفاده از پی‌آر‌پی برای جای جوش در کمک به بیمارانی که دچار انواع مختلفی از لک که پس از جوش بجا می‌ماند، بسیار مؤثر شناخته شده است. متخصص پوست می‌تواند با تزریق سرم پی‌آر‌پی به ناحیه زیر اسکار، تولید کلاژن را در نواحی زیر پوست تحریک کند. در نتیجه، فرورفتگی ناشی از اسکار به سمت  بالا بر می‌گردد. پی‌آر‌پی می‌تواند علاوه بر بازسازی ظاهر بی‌عیب و نقص پوست، از ایجاد جوش‌های تازه جلوگیری کند. این تاثیر به این دلیل ایجاد می‌شود که این درمان می‌تواند جریان خون، مواد مغذی و اکسیژن را تحریک کرده تا تجمع سموم پوست را از بین ببرد. پزشکان می‌توانند از درم‌ابریژن یا میکرونیدلینگ استفاده کنند تا  تاثیر درمان لیفت صورت با پی آر پی را افزایش دهند.

چرا جای جوش ایجاد می‌شود؟


چرا جای جوش ایجاد می‌شود؟

تولید بیش از حد سبوم، روغن طبیعی که پوست برای حافظت از خشک شدن خود ترشح می‌کند، باعث ایجاد آکنه می‌شود. با این حال، عدم تعادل هورمون می تواند باعث تولید بیش از حد این روغن شود. چون غدد روغنی به ریشه موی پوست متصل هستند، ممکن است در فولیکول مو به دام افتاده و آلودگی، سلول های مرده، باکتری  و دیگر آلودگی‌ها را در خود جمع کند. آکنه نتیجه تلاش بدن شما برای رهایی از این آلودگی‌ها است. هنگامی که آکنه برطرف شد، تغییر رنگ یا جای جوش از خود برجا می‌گذارد.

آکنه شدید ممکن است به لایه میانی و لایه زیرین بافت پوست آسیب برساند و منجر به شکل‌گیری جای جوش شود. چنین جای زخمی می‌تواند به شکل بوکسار (واگن باری) یا آیس پیک و  جای زخم غلتکی (رولینگ) باشد. آکنه بسیار شدید می‌تواند کلوئید، بافت زخم برجسته، از کلاژن بیش از حد ایجاد می‌شود که زمانی ایجاد می‌شود که پوست پس از ایجاد جوش بهبود می‌یابد. اساسا ً پس از ایجاد جوش، اسکار یا کلوئید / بافت بهبود یافته ممکن است درگیر لک به جا مانده از آن شوید.

از بین بردن جای جوش چه اهمیتی دارد؟


از بین بردن جای جوش چه اهمیتی دارد؟

جای جوش ممکن است زشت و باعث خجالت برای افرادی باشد که به آن دچار هستند. این مشکل ممکن است مانند یک نشان روی پوست باشد که به اطرافیان می‌گوید که شما دچار آکنه هستید. متاسفانه، هیچ آرایشی در جهان قادر نیست که جای جوش عمیق و حفره مانند را تا حدی که آنها را بطور کامل بپوشاند، اصلاح کند. تنها راه برای از بین بردن جای جوش استفاده از درمان‌های پزشکی است. تاکنون،  درمان لیزر تنها راه مطمئن برای رهایی از جای جوش است. پی آرپی یا پلاسمای غنی از پلاکت، یک درمان جدید با استفاده عوامل رشد در خون است که پوست را اصلاح و جوانسازی می‌کند.

پی آر پی چیست؟


یکی از آخرین و جدیدترین راه‌ رفع معایب پوست، پی آر پی درمانی است. درمان با پلاسمای غنی از پلاکت (PRP)، از یک سرم استفاده می‌کند که از خون شما گرفته شده است. در اینجا بیان می‌کنیم که پی آر پی چگونه تشکیل می‌شود:

 • پزشک مقدار کمی خون از بازوی شما می‌گیرد.
 • این خون را در لوله آزمایش ریخته و در دستگاه سانتریفیوژ قرار می‌دهند.
 • دستگاه خون را با سرعت بالا می‌چرخاند.
 • خون به دو لایه مختلف از هم جدا می‌شود. سلول‌های قرمز خون یا RBCs در انتهای لوله قرار می‌گیرد، در حالی که سرم پی آر پی به شکل یک لایه نازک روی آن جمع می‌شود.
 • در دور دوم چرخش، سرم تصفیه می‌شود و این سرم اکنون حاوی تجمعی از پلاکت ها، فاکتورهای رشد، و دیگر ترکیبات بهبودی است. اما هیچ سلول قرمز خون یا سلول سفید خون (WBCs)  در آن وجود ندارد.
 • سرم قابل استفاده پی آر پی، یک لایه سوم است که همچنین لایه بافی (بافی کوت) نامیده می‌شود. این سرم که ﻣﺎﺗﺮﻳﻜﺲ ﻓﻴﺒﺮﻳﻨﻲ ﻏﻨﻲ از ﭘﻼﻛﺖ (PRFM) نیز نامیده می‌شود، یک ماده با غلطت ژل مانند و به رنگ کاه است.
 • پزشکان با استفاده از روش اسپیریشن ، این سرم را استخراج کرده و پی آر پی تزریقی را برای جای جوش آماده می‌کنند.
 • تنها مواد افزودنی که ممکن است مورد استفاده قرار بگیرد، برای جلوگیری سرم از لخته شدن یا بهبود مزایای درمانی آن است.
 • ترکیباتی مانند اپینفرین که آنها اضافه می‌کنند، به عنوان کاهش دهنده درد و ناراحتی هنگام تزریق سرم به پوست عمل می‌کند.

آیا پی آر پی جای جوش را درمان می‌کند؟


آیا پی آر پی برای درمان جای جوش مناسب است یا خیر؟ درمان پی آر پی برای رفع معایب صورت بکار می‌رود، زیرا حاوی مقدار زیادی پلاکت ، فاکتورهای رشد، سلول‌های بنیادی مزانشیم، سیتوکین و دیگر ترکیباتی است که بدن ایجاد می‌کند. این ترکیبات توانایی ترمیم آسیب و مشکلاتی از هر نوع و در هر کجای بدن را دارند.

درمان پی آر پی برای جای جوش نیز توانایی جذب بافت سخت و نرم را که در محل درمان، سلول‌ را تشکیل می‌دهند، دارد. هنگامی که مقداری از آن را در ناحیه اسکار در پوست قرار می‌دهند، این سرم می‌تواند باعث شود که لایه زیرین کلاژن و الاستین دوباره بازسازی شده و سلول‌های جدید ایجاد کند. هنگامی که پوست بالا می‌آید، اسکار ناپدید می شود، انگار که اصلا وجود نداشته است.

چه نوع اسکاری را می‌توان با پی آر پی درمان کرد؟


انواع جای جوش که درمان پی آر پی برای آن پیشنهاد می‌شودف عبارتند از :

 • اسکار عمیق اسکار آیس پیک
 • جای زخم با تغییر رنگ زیاد
 • اسکاری که به درمان‌های قبلی جواب نداده است

تزریق برای درمان جای جوش چگونه انجام می‌شود؟


روش تزریق جای جوش یک روند ساده است که تنها به 30 تا 60 دقیقه زمان نیاز دارد. هنگامی که سرم ﻣﺎﺗﺮﻳﻜﺲ ﻓﻴﺒﺮﻳﻨﻲ ﻏﻨﻲ از ﭘﻼﻛﺖ آماده است، متخصص پوست آن را به زیر پوست در ناحیه اسکار تزریق می‌کند. چون برای انجام اینکار از یک سوزن بسیار نازک استفاده می‌کند، احتمال ایجاد درد و ناراحتی یا جای سوراخ وجود ندارد. شما برای انجام این درمان نیازی ندارید که از کار مرخصی گرفته یا فعالیت‌های روزانه خود را به تعویق بیاندازید.

ممکن است پس از درمان مقداری کبودی یا ورم مشاهده کنید، اما این تاثیر خفیف خواهد بود. پزشک با استفاده از کمپرس سرد، به رفع و کاهش این واکنش کمک می‌کند. نباید نسبت به عوارض آن مانند متورم شدن که اغلب پس از فیلرهای مصنوعی رخ می‌دهد، نگران باشید. همچنین واکنش حساسیت‌زا یا عوارضی در این درمان وجود ندارد. بدن شما این بافت راتشخیص داده و آن را به عنوان عنصر بهبود دهنده می‌پذیرد.

تزریق پلاسمای غنی از پلاکت با سلفیل (SELPHYL) از یک روش خاص استفاده می‌کند تا ماده‌ای ژل مانند را که غنی از فاکتورهای رشد است و از خون شما ساخته شده، ایجاد می‌کند تا به محل جای جوش تزریق شود. یکی از پزشکان خون را از بازوی شما می‌گیرد. سپس آن خون در سیستم سانتریفیوژ چرخانده شده تا ﻣﺎﺗﺮﻳﻜﺲ ﻓﻴﺒﺮﻳﻨﻲ ﻏﻨﻲ از ﭘﻼﻛﺖ در نمونه خون را شناسایی کند. سلو‌ل‌های قرمز و سفید خون جدا شده، بنابراین تنها  ﻣﺎﺗﺮﻳﻜﺲ ﻓﻴﺒﺮﻳﻨﻲ ﻏﻨﻲ از ﭘﻼﻛﺖ باقی می‌ماند. ﻣﺎﺗﺮﻳﻜﺲ ﻓﻴﺒﺮﻳﻨﻲ ﻏﻨﻲ از ﭘﻼﻛﺖ حاوی فاکتورهای رشد است که بهبودی زخم را سرعت بخشیده و رشد کلاژن و الاستین را به ناحیه تزریق شده  بازسازی می‌کند.

چه نوع درمانی همراه با پی‌آر‌پی مورد نیاز است تا اسکار بهبود یابد؟


درمان همراه با پی آر پی

آکنه و جای زخم‌های دیگر عمدتاً نیاز دارند که برای بهبودی بافت صورت از بیرون، سطح پوست صاف شود، و برای کاهش عمق و پر شدن  اسکار به تحریک کلاژن از درون پوست نیاز است. اسکارهای خیلی عمیق ممکن است علاوه بر پی آر پی برای دوباره پر کردن حجم از دست رفته و بهبودی عمق اسکار، به تزریق فیلرهای هیالورونیک اسید به زیر پوست نیاز داشته باشد. پی‌آر‌پی یک روش مؤثر نسبت به سه نوع درمان اسکار است و با نتایج تمامی این درمان‌ها را بهبود می‌بخشد:

 • درمان‌های لایه‌بردار ؛ درمان‌های بیرونی پوست مانند میکروپن و لیزر فرکشنال CO2
 • درمان تحریک کلاژن : این روش شامل لایه‌برداری عمیق با لیزر فرکشنال CO2 است، و درمان‌های درونی پوست مانند فرکشنال میکرونیدلینگ با امواج رادیویی (MFR) .
 • دوباره پر کردن حجم با درما فیلر

بیشتر افرادی که دچار اسکارهای عمیق هستند، نیاز به یک سری از انواع درمان‌های ترکیبی دارند و نیاز است که انتظار واقع‌بینانه برای بهبودی تدریجی از اسکار با گذشت زمان داشته باشند.

درمان اسکارهای سطحی و متوسط با پی آر پی

برای جای جوش و اسکارهای سطحی تا متوسط ، بهتر است که برای کاهش اسکار تنها با تزریق پی‌آر‌پی به علاوه درمان لایه‌برداری خفیف مانند میکروپن CIT یا لیزر فرکشنال CO2  استفاده شود. فاکتورهای رشد در پی آر پی شما همراه با مهاجرت سلول‌های بنیادی که با پی‌آر‌پی سرشار از کلاژن و ترکیب الاستین برای بازسازی بافت پوست جدید برای نتایج بهینه درمان آغاز می‌شود. پس از پی آر پی اولیه همراه با درمان لایه‌بردار پوست، پزشک مجموعه‌ای از درمان‌های غیر تهاجمی با فاصله‌های منظم را مانند میکرودرم ابریژن یا پیلینگ شیمیایی برای بهبودی ادامه‌دار اسکار از سطح و درون پوست پیشنهاد می‌دهد.

درمان اسکار با عمق متوسط و آیس پک با پی آر پی

برای اسکارهای عمیق، تنها یک تزریق درمانی پی آر پی و پس از آن مجموعه‌ای از فرکشنال میکرونیدلینگ با امواج رادیویی (MFR) یا آر اف تزریقی می‌تواند برای رفع عمق اسکار روش بهتری باشد. سطح پوست ممکن است با مجموعه‌ای از درمان‌های میکروپن یا میکرودرم‌ابریژن بهبود یابد. اسکار آیس پک ممکن است به ترکیب درمان‌های پیلینگ عمیق با لیزر فرکشنال CO2 و پی آر پی همراه با تزریق ژل به اسکارها بهتر جواب می‌دهد.

در طول درمان پی آر پی چه اتفاقی رخ می‌دهد؟


هنگامی که برای وقت ملاقات مراجعه می‌کنید، توسط یکی از پزشکان از شما خون گرفته می‌شود. مقدار خون گرفته شده، بستگی به مقدار جای جوشی که دارد که قرار است درمان شود. سپس این خون در دستگاه سانتریفیوژ گذاشته می‌شود تا آن را به ﻣﺎﺗﺮﻳﻜﺲ ﻓﻴﺒﺮﻳﻨﻲ ﻏﻨﻲ از ﭘﻼﻛﺖ تبدیل کند. این پروسه حدود 6 دقیقه طول می‌کشد. هنگامی که این مرحله به پایان رسید، ﻣﺎﺗﺮﻳﻜﺲ ﻓﻴﺒﺮﻳﻨﻲ ﻏﻨﻲ از ﭘﻼﻛﺖ به نواحی جای جوش تزریق می‌شود. کل زمان مراجعه و درمان شما حدوداً 30 دقیقه طول می‌کشد. هیچ دوران بهبودی مرتبط با کیت پی آر پی با روش SELPHYL وجود ندارد، می‌توانید پس از تزریقات می‌توانید به سرکار برگردید یا با دوستتان بیرون بروید. (1)

برای درمان جای جوش به چند تزریق پی آر پی نیاز دارید؟


تزریق پی آر پی

اکنون که شما مطمئن هستید که پی‌آر‌پی برای شما مناسب است، احتمالاً می‌خواهید بدانید که به چند جلسه درمانی نیاز دارید.  عمدتاً متخصصین پوست سه جلسه با فاصله چهار هفته‌ای را پیشنهاد می‌دهند. این تعداد بستگی به شدت مشکل جای جوش شما و توانایی بازسازی بدن شما دارد.

آیا درباره هزینه درمان پی‌آر‌پی برای جای جوش نگران هستید؟ هنگامی که پزشک طرح درمانی شخصی شما را آماده می‌کند، هزینه‌های مورد نظر را به شما اعلام می‌کند.  اما مطمئن باشید که هزینه‌های تزریق پی‌‌آر‌پی بسیار باصرفه است و نتایج بهتری نسبت به درمان‌های غیرجراحی دیگر دارد.

نتایج پی‌‌آر‌پی چه زمانی مشخص می‌شود؟


نتایج پی‌‌آر‌پی

برخی از برآمدگی‌های پوست را فوراً می‌توان مشاهده کرد. برای نتایج کامل، باید یه هفته منتظر بمانید.

خطرات پلاسمای غنی شده با پلاکت چیست؟


چون تزریق پی‌آر‌پی از خون خود شما استفاده می کند، تا بطور طبیعی پوست را جوانسازی کند، هیچ خطر واکنش حساسیت‌زا وجود ندارد. همچنین خطر برآمدگی که گاهی اوقات هنگام تزریق فیلرهای مصنوعی بوجود می‌آید وجود ندارد. هنگام تزریق پی آر پی تنها درد خفیفی احساس می‌شود. این درمان بسیار سریع است و سوزنی که برای تزریق در محل جای جوش استفاده می‌شود، بسیار نازک است.  در حالی که هیچ دوره بهبودی وجود ندارد، اما ممکن است کمی ورم یا کبودی ایجاد شود. کمپرس سرد باید فوراً پس از تزریق روی پوست بکار رود، تا به کاهش ورم یا کبودی کمک کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *