رفع کک و مک صورت با لیزر برای پوستهای روشن در معرض نور خورشید

کک و مک‌ها

کک و مک‌ها سلول‌هایی هستند که حاوی مقدار بیشتری ملانین نسبت به مناطق اطراف خود هستند. این نقاط کوچک سیاه / قهوه ای یک منظره مشترک هستند که روی صورت برخی افراد به چشم می‌خورند. این لکه‌ها ممکن است روی دست‌ها، آرنج‌ها، گردن، پشت، کمر و غیره نیز وجود داشته باشد، اما بیشتر در صورت ظاهر می‌شوند. این لکه‌ها با نام کک و مک‌ شناخته می‌شوند.

کک و مک‌ها ممکن است به شکل نقاط مسطح، گرد و لکه‌هایی تیره‌  در اندازه حدود 2 تا 4 میلی متر باشند. کک و مک‌ می‌تواند در نتیجه رسوب و تجمع رنگدانه در یک مکان خاص باشد، بدین صورت به طور کلی رنگ پوست اطراف لکه‌ها روشن‌تر است. کک و مک‌ جنبه ارثی دارد و اگر در خانواده تان کسی کک و مک داشته باشد، احتمالا شما نیز به آن دچار خواهید شد. کک و مک‌ معمولا یک بیماری نیست و هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند. کک و مک‌ها به اشعه ماوراء بنفش خورشید حساس هستند و به نظر می‌رسد در حین یا پس از قرار گرفتن در معرض نور خورشید بیشتر به چشم می‌آیند. کک و مک‌ها اگر چه می‌توانند در سراسر بدن ایجاد شوند، اما بیشتر در مناطقی که در معرض آفتاب قرار دارند ظاهر می‌شوند. دو نوع اصلی کک و مک وجود دارد:

 • ککومک افیلایدز (ephelides): این‌ها نقاط قرمز یا قهوه‌ای روشن مسطحی هستند که معمولا در طول ماه‌های تابستان ظاهر شده و در زمستان ناپدید می‌شوند. این نوع کک و مک ممکن است ارثی باشند.

کک و مک  لنتیگنز (lentigines): نقاط برنزی رنگ، قهوه‌ای یا سیاهی هستند که تیره‌تر از کک و مک افیلایدز هستند. این نوع کک و مک‌ در زمستان محو نمی‌شود.  لنتیگنزها هم ریشه ژنتیکی دارند.

چه عواملی سبب ایجاد کک و مک و لک‌های پوستی می‌شوند؟


عوامل ایجاد کک و مک و لک‌های پوستی

کک و مک‌ها بسیار شایع هستند و در اثر قرار گرفتن در معرض نور خورشید به وجود می‌آیند. ملانوسیت‌ها (سلول‌های تولید کننده رنگدانه در پوست) نور خورشید را جذب می کنند و باعث تولید بیشتر ملانین شده و در نتیجه باعث ایجاد کک و مک می‌شود. کک و مک‌ها یک واکنش طبیعی پوست نسبت به نور خورشید هستند. همچنین:

 • کک و مک به صورت ژنتيكي در خانواده منتقل مي‌شود، بنابراين اگر يكی يا هر دوی والدين شما کک و مک داشته باشند احتمال دارد كه شما نیز کک و مک پیدا کنید.
 • اختلالات نادری از قبیل گزرودرما پیگمنتوزوم (Xeroderma pigmentosum) باعث افزایش حساسیت به اشعه ماوراء بنفش شده و منجر به کک و مک می‌شود.
 • قرار گرفتن طولانی مدت در معرض تابش نور خورشید، بیشتر در مورد افرادی که پوست‌های روشنتری دارند می‌تواند موجب ظاهر شدن کک و مک‌ شود. میزان ملانین در افرادی که پوست روشن‌تری دارند کمتر است؛ از این رو قرار گرفتن در معرض نور خورشید باعث بروز کک و مک می‌شود.

• عدم تعادل هورمونی نیز باعث ایجاد کک و مک می‌شود. در این مورد، استروژن می‌تواند سلول‌های تولید کننده رنگدانه را بیش از حد تحریک کرده و باعث شود زمانی که فرد در معرض نور خورشید قرار می‌گیرد رنگ بیشتری ایجاد شود.

نشانه‌های بروز این عارضه پوستی


کک و مک ممکن است به صورت نقاط تیره رنگ روی پوست دیده شوند. این نقاط بیشتر روی  پوست صورت، به ویژه در اطراف و روی بینی ظاهر می‌شوند. به طور کلی، افرادی که پوستی روشن یا سفیدتر دارند بیشتر مستعد کک و مک هستند. کک و مک‌ها با قرار گرفتن در معرض نور خورشید ببیشتر می‌شوند.

 • کک و مک به رنگ صورت نیز بستگی دارد – افرادی که پوست روشن‌تری دارند نسبت به کسانی که پوستشان تیره است بیشتر مستعد کک و مک هستند.
 • برنزه کردن نیز، چه توسط نور خورشید انجام شود، چه در دستگاه سولاریوم، احتمال ایجاد کک و مک را افزایش می‌دهد.
 • در بعضی از افراد، کک و مک‌ها در تابستان ظاهر شده و در زمستان ناپدید می‌شوند.

• اگرچه برخی از ضایعات پیش سرطانی ممکن است به صورت لکه‌های قهوه‌ای کوچک شروع شده و با کک و مک اشتباه گرفته شوند، اما کک و مک‌ها به خودی خود سرطانی نیستند.

درمان برای رفع کک و مک صورت


درمان برای رفع کک و مک صورت

پیشگیری اولین گزینه است، و اگر شما به صورت ژنتیکی مستعد ابتلا به کک و مک هستید بهتر است اقداماتی را انجام دهید که می‌تواند ک و مک را کاهش دهد. اجتناب از نور خورشید یا کاهش زمان قرار گرفتن در معرض آن و استفاده از وسایل و کرم‌های مناسب برای محافظت از پوست در برابر خورشید می‌تواند به کاهش تعداد و تیرگی کک و مک‌ها کمک کند. درمان‌هایی مانند موارد زیر نیز برای کک و مک وجود دارد :

 • کرم‌های موضعی – این کرم‌ اگر چه به طور گسترده‌ای استفاده می‌شوند، اما حاوی مواد سفید کننده هستند که روی کل پوست تاثیر می‌گذارند و نه فقط کک و مک‌ها. کرم Retin-A یکی از محصولاتی است که استفاده از ان بسیار رایج است.
 • لیزر – به نظر می‌رسد استفاده از لیزر بهترین روش برای حذف کک و مک باشد. در این روش از نور لیزر برای خلاص شدن از ملانوسیت‌های ناخواسته‌ای که ملانین تولید می‌کنند استفاده می‌شود. این روش نه تنها کک و مک را کاهش می‌دهد، بلکه باعث بهبود پوست و رنگ آن نیز می‌شود.
 • کرایوتراپی – در این روش از نیتروژن مایع برای فریز کردن سلول‌های تولید کننده ملانین استفاده می‌شود، که در نتیجه باعث از بین رفتن کک و مک‌ها می‌شود.

اگر کسی کک و مک داشته باشد، خوب است این روش‌ها را برای خلاص شدن از شر آن‌ها امتحان نماید. هنگامی که درمان انجام شده و کک و مک‌ها برطرف شدند، جلوگیری از تشکیل مجدد آن‌ها با محدود کردن قرار گرفتن در معرض آفتاب و استفاده از لوازم محافظ پوست در برابر نور خورشید بسیار ضروری است. شما اگر در مورد هر گونه مشکل خاصی سوالی داشته باشید ، می‌توانید با یک متخصص پوست مشاوره نمایید.

لیزر برطرف کننده کک و مک


لیزر برطرف کننده کک و مک

5 نوع لیزر برای درمان کک و مک وجود دارد: (لیزر فركشنال (یا فراکسل) ، لیزر مدلایت ، لیزر PiQo4 ، لیزر Ruby و لیزر Gemini). نوع لیزری که برای درمان کک و مک استفاده می‌شود به نوع کک و مک، نوع پوست و سایر مشکلات پوستی موجود بستگی دارد. از کرم‌های روشن کننده نیز می‌توان برای درمان کک و مک‌ها استفاده کرد، اما این کرم‌ها معمولا کک و مک‌ها را فقط کم‌رنگ و محو می‌کنند تا کاملا حذف کنند. از این کرم‌ها ممکن است برای آماده‌سازی پوست برای درمان با لیزر استفاده شود. معمولا یک تا دو جلسه استفاده از لیزر برای درمان کک و مک می‌تواند کاملا ان‌ها را برطرف کند.

جلسه درمان با لیزر برای کک و‌ مک‌ها به چه صورت است؟

جلسه درمان با لیزر برای کک و‌مک‌ها

جلسه درمان معمولا در ابتدا شامل انجام بی‌حسی موضعی است که با کرم‌های بی‌حس کننده انجام می‌شود. این کار به کاهش ناراحتی‌های حین درمان کمک می‌کند. حال لیزر مناسب برای فرد انتخاب شده و سپس به طور سیستماتیک بر منطقه‌ای که باید درمان شود اعمال می‌شود. در حین درمان حسی شبیه به گاز گرفتن یا شکستن و پاره شدن ، و همچنین کمی گرما احساس می‌شود. بلافاصله پس از درمان، کک و مک‌ها تیره‌تر از حد معمول خود به نظر خواهند رسید و پوست اطراف آن‌ها سرخ و متورم می‌شود. پس از درمان معمولا از یک بسته‌ یخ یا خنک کننده هوا برای کمک به کاهش گرما، تورم و قرمزی پوست استفاده می‌شود.

بعد از درمان با لیزر ، کک و مک‌ها تقریبا تا یک هفته تیره‌تر به نظر می‌رسند تا وقتی که دلمه بسته و بعد دلمه‌ها بیافتند.‌ معمولا یک هفته زمان برای دوره نقاهت یا بهبودی تورم، قرمزی و تیره شدن کک و مک‌ها لازم است. جلسات درمانی معمولا حداقل یک ماه فاصله داشته و معمولا یک تا دو جلسه برای درمان لازم است؛ اگرچه در بعضی موارد لازم جلسات درمانی بیشتری انجام شود. ممکن است کک و مک‌ها با قرار گرفتن در معرض آفتاب برگردند، بنابراین بسیار مهم است که روزانه از کرم‌های ضد آفتاب چه قبل از درمان و چه بعد از ان استفاده نمایید.

درمان‌های خانگی برای کک و مک


درمان‌های خانگی برای کک و مک

کک و مک‌ ممکن است مساله‌ای ناخوشایند بوده و به خاطر مشکلاتی که برای زیبایی ایجاد می‌کنند باعث نگرانی بسیاری افراد شوند. در اینجا برخی از درمان‌های طبیعی خانگی که به شما در مقابله با کک و مک کمک خواهند کرد ذکر می‌کنیم:

 • کمی خامه ترش به صورت خود بمالید. این ماسک را به طور کامل شستشو ندهید؛ بلکه به آرامی با یک پارچه نرم ان را پاک کرده و سپس یک مرطوب کننده روی آن به صورت خود بزنید.
 • استفاده از آب لیمو یک درمان مجرب و آزمایش شده برای درمان کک و مک است. آب لیمو را با انگشتان خود روی مناطقی که کک و مک دارند استفاده کنید؛ آب لیمو نقاط تیره را سفید می‌کند.
 • استفاده منظم از ماسک‌های صورت میوه‌ای و سبزیجات مانند محصولات ساخته شده از زردآلو، توت فرنگی، خیار و انگور فرنگی باعث روشن شدن کک و مک‌ها می‌شود.
 • صورت خود را با شیر ترش شستشو دهید. اسید لاکتیک بدون تحریک یا خشک کردن پوست ان را به آرامی لایه‌برداری می‌کند.
 • عسل را کمی گرم کرده ، روی صورت بمالید، و به آرامی با انگشتانتان به صورت خود ضربه بزنید. حال عسل را کاملا با آب گرم شسته و سپس صورت خود را با آب سرد ابکشی نمایید. قبل از استفاده از عسل، کمی جوانه گندم به آن اضافه نمایید.
 • استفاده از آب ترب کوهی یا سرکه ترب کوهی یا بلغور جو دوسر روی پوست نیز برای روشن کردن کک و مک‌ها مفید است.
 • آب جعفری را با مقدار مساوی از آب لیمو، آب پرتقال و آب انگور قرمز مخلوط کرده و از آن زیر کرم مورد علاقه خود استفاده کنید، این روش به شما کمک می‌کند تا کک و مک‌هایتان را محو نمایید.
 • شب‌ها قبل از رفتن به رختخواب، از روغن کرچک بی‌بو و یا کرم ویتامین E روی صورت خود استفاده کنید.
 • کمی شکر را در آب لیمو حل کنید. این مخلوط را به کمک یک قلمو روی تک تک کک و مک‌ها قرار دهید.
 • خردل زرد را در شیر له کرده و این مخلوط را در طول شب روی صورت خود قرار دهید. صبح روز بعد صورتتان را بشویید.
 • پیاز نیز می‌تواند برای از بین بردن کک و مک و نقاطی که در اثر بالا رفتن سن ایجاد می‌شوند استفاده شود. یک پیاز قرمز را نصف کنید و تا زمانی که نقاط محو شوند آن را دو بار در روز روی آن‌ها بمالید.
 • به نظر می‌رسد که استفاده از دوغ روی کک و مک‌ها به روشن شدن ان‌ها کمک کند.
 • مقدار مساوی از زردچوبه و کنجد را مخلوط کرده سپس ان‌ها را در آب له کرده و روی صورت بمالید.
 • یک هندوانه را بردارید، یک سوراخ در پوست ان ایجاد کرده و کمی برنج در آن قرار دهید. پس از یک هفته دانه‌های‌برنج را خارج کرده، آن‌ها را به صورت خمیر دراورده و روی صورت خود بگذارید.
 • برای روشن کردن کک و مک‌ها، 4/1 فنجان انگور فرنگی نارس را با 1 قاشق غذاخوری عسل گرما ندیده مخلوط کنید. این مخلوط را نیم ساعت روی کک و مک‌های خود قرار داده و سپس با آب گرم شسته و کمی اب لیمو رقیق شده را روی آن‌ها بمالید.

رژیم غذایی ضد کک و مک


اگرچه هیچ رژیم غذایی یا غذای خاصی وجود ندارد که از بروز کک و مک روی پوست جلوگیری کند، اما برخی از دستورالعمل‌های غذایی عمومی وجود دارند که باعث سلامتی و درخشش پوست می‌شوند. برای تامین ویتامین‌های A، B کمپلکس و C، که همگی برای سلامتی پوست مورد نیاز هستند از مقدار زیادی سبزیجات تازه و غلات کامل در رژیم غذایی خود استفاده کنید. ویتامین B5 به جلوگیری از خشکی پوست کمک می‌کند. این ویتامین در شیر، تخم مرغ، کلم، گندم و ماست یافت می‌شود. اسیدهای چرب ضروری موجود در روغن‌های گیاهی تسویه نشده و بکر مانند روغن دانه‌های کتان که با روش پرس سرد تهیه شده‌اند نیز برای انعطاف‌پذیری و مقاومت پوست بسیار مهم هستند. مصرف ویتامین C خود را افزایش دهید زیرا ویتامین C باعث می‌شود پوست شما کمتر به نور خورشید حساس باشد. غذاهای غنی از ویتامین C شامل مرکبات، سیب، پیاز سبز، توت سیاه و قرمز، چای سبز می‌باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *