برداشتن خال با لیزر:خال تیره صورت و بدن که تغییررنگ یااندازه دارد

سلول‌های پوستی که رنگدانه ایجاد می‌کنند، برجستگی‌ها و ضایعات تیره ای به نام خال نیز ایجاد می‌نمایند، ضایعات جدیدی که در اندازه‌های مختلف با قطر سوزن ته گرد تا یک اینچ یا بیشتر ظاهر می‌شوند. اکثر افراد خال دارند و بسیاری از آن‌ها ارثی هستند. خال‌هایی، که اندازه و رنگ شان تغییر می‌کند، می‌توانند نشانگر سرطان یا سایر بیماری‌های پوستی باشند و باید برداشته شوند. با این حال، اغلب خال‌ها موجب نگرانی‌های زیبایی شناختی هستند و می‌توانند از طریق تکنیک‌های مختلف از جمله جراحی لیزری برداشته شوند.

انواع مختلفی از خال‌ها  روی بدن ما وجود دارد:

  • نقطه‌های پوستی، ضایعات پوست کوچک هستند که معمولا رنگ تیره دارند و بدون درد هستند.
  • خال‌های برجسته معمولا به رنگ پوست، اما گاهی اوقات تیره رنگ.
  • خال تخت می‌تواند هر نقطه تیره یا ناهنجاری پوستی باشد.

بعضی از خال‌ها در حین تولد وجود دارند و برخی دیگر در طول زمان با قرار گرفتن در معرض نور خورشید ایجاد می‌شوند. ممکن است دلایل مختلفی داشته باشید که می‌خواهید آن‌ها را بردارید، اما اکثر آن‌ها می‌توانند به راحتی با یک روش جراحی ساده به نام برداشتن خال با لیزر حذف شوند.

چه نوع خال‌هایی با لیزر درمان می‌شوند؟

برخی از خال ‌ها برای حذف با لیزر مناسب نیستند؛ برای مثال خال ‌های مسطح یا بسیار رنگی تیره. خال‌هایی که  از سطح پوست بیرون آمده اند به احتمال بیشتری به درمان لیزر پاسخ می‌دهند. اگر پس از بررسی خال ، پزشک فکر می‌کند که بهتر است بیوپسی گرفته شود، به عنوان مثال اگر خال  به تازگی تغییر اندازه یا تغییر رنگ داده باشد، پزشک روش جراحی سنتی برداشتن را توصیه می‌کند تا نمونه بتواند برای آزمایش فرستاده شود. استفاده از لیزر به این معنی است که خال  به طور موثری “تبخیر” می‌شود و هیچ چیزی وجود ندارد که برای تجزیه و تحلیل ارسال شود.

اندازه و شکل خال  در تصمیم گیری در مورد اینکه آیا جراحی لیزر بهترین روش برای از بین بردن ضایعه پوستی است مهم می‌باشد. درمان لیزر بهترین روش برای از بین بردن خال‌های مسطح است که در بالای سطح پوست قرار ندارند. این خال‌ها معمولا از زمان تولد وجود دارند و معمولا قهوه ای یا سیاه هستند.

درمان


در بعضی موارد پس از آنکه پزشک خال  را معاینه کرد، ماده بی حسی به صورت کرم موضعی یا تزریق استفاده می‌شود. بعضی از خال‌ها بسیار کوچک هستند و به اندازه کافی عمیق نیستند، که لازم به این کار باشد. لیزر برای حرارت دادن به سلول‌ها یا بافت‌ها به منظور برش دادن آن‌ها یا ترکاندن آن‌ها استفاده می‌شود. پرتو لیزر توسط رنگدانه خال جذب می‌شود و سپس تجریه می‌شود و در طول بهبودی بدن آن را جذب می‌کند. از آنجا که لیزر عروق خونی را می‌بندد، هیچ نیازی به بخیه وجود ندارد. بلافاصله بعد از درمان، ناحیه معمولا تیره تر می‌شود، این تیرگی فورا از بین می‌رود و خال بعد از 4-7 روز می‌افتد.

اثرات نور شدید لیزر به لایه بالایی پوست نفوذ می‌کند. هجمه پرتوهای تابشی از نور لیزر پوست را تبخیر می‌کند. پوست زیرین دست نخورده باقی می‌ماند و هیچ خونریزی همراه با این فرآیند وجود ندارد. بیشتر خال‌ها قبل از اینکه کاملا ریشه کن شوند نیاز به حداقل دو یا سه درمان دارند.

مزایا


در حالی که بریدن و تراشیدن، روش‌های ترجیحی برای برداشتن خال‌ها هستند، این روش‌ها می‌توانند جای زخم‌هایی را بر جا بگذارند و اغلب انجام آن‌ها روی نواحی حساس مانند صورت و گوش‌ها دشوار است. لیزر‌ها به راحتی می‌توانند نواحی کوچک و غیر قابل دسترسی را هدف قرار دهند و همچنین برای حذف خال‌های متعدد در یک زمان مفید هستند.

آیا لیزر‌ها بی خطر هستند؟


لیزرهای درجه 4 پزشکی پیشرفته ترین تکنولوژی برای حذف سلول‌های پوستی هستند. لیزرهای کوچک و قدرتمند پزشکی از دهه 1980 پس از یک دوره طولانی تحقیق و توسعه به صورت گسترده مورد استفاده قرار گرفتند. این لیزرها برای استفاده در محیط پزشکی کاملا ایمن محسوب می‌شوند و برای برداشتن خال و سایر ضایعات پوستی بسیار مؤثر هستند. تنها ضرورت اصلی ایمنی این است که بیمار عینک ایمنی را که ارائه می‌دهیم، برای محافظت از چشم‌های خود در برابر لیزر استفاده کند.

فرآیند چه مدت طول می‌کشد؟


جلسه برداشتن خال با لیزر، از ابتدا تا انتها، حدود 30 دقیقه طول می‌کشد. اغلب این زمان شامل بحث در مورد روش و مراقبت‌های بعدی است. درمان واقعی لیزر برای هر خال  تنها حدود 5 دقیقه طول می‌کشد.

این ناحیه مانند یک خراش بهبود می‌یابد، بنابراین برای رسیدن به یک علامت صورتی صاف، حدود 10 تا 14 روز طول می‌کشد. پس از چند هفته، این رنگ محو می‌شود.

چند جلسه درمان برای برداشتن خال با لیزر لازم است؟


در بیشتر موارد تنها یک درمان مورد نیاز است. اما در برخی موارد نادر، به ویژه وقتی خال  عمیق باشد، درمان‌های بیشتری لازم می‌باشد. فاصله بین درمان‌ها بستگی به زمان بهبودی دارد، اما معمولا بین 3-4 هفته لازم است.

آیا درد دارد؟ آیا بیمار لیزر را احساس می‌کند؟


خود درمان لیزر به هیچ وجه دردناک نیست. بی حسی موضعی که قبل از فرآیند انجام می‌شود، مانند هر تزریق دیگری، می‌تواند کمی حالت گزش داشته باشد. اما هنگامی که شروع به کار می‌کند، بیمار شروع درمان ليز را احساس نمی‌کند. قبل از شروع پزشک بررسی خواهد کرد که ناحیه بی حس شده باشد.

عوارض جانبی و مراقبت‌های بعدی


پس از 3-4 روز پس از درمان یا بعد از خشک شدن زخم می‌توان آرایش کرد. کرم ضد آفتاب با SPF 30+ برای 4-6 هفته پس از درمان لازم است

عوارض جانبی پس از عمل جراحی لیزر نادر، اما ممکن است رخ دهد. شایعترین عارضه جانبی تغییر رنگ پوست است. افرادی که پوست تیره دارند ممکن است در نقاطی که لیزر استفاده شده است، دچار ضایعه پوستی جدید به صورت نواحی روشن‌تر شوند و افراد دارای پوست عادی هم گاهی اوقات درگیر لکه‌های پوستی تیره‌تر می‌شوند. رنگ پوست غیرطبیعی اغلب در طول زمان ناپدید می‌شود، اما ممکن است به طور دائمی باقی بماند. دیگر عوارض جانبی نادر شامل عفونت و لکه‌های پوستی زبر است.

پس از آن به چه شکل خواهد بود؟


بلافاصله پس از آن، خال  از بین خواهد رفت و علامت قرمز کوچکی در محلی که قبلا خال بوده است، باقی خواهد ماند. این ناحیه با کمی پماد و یک پانسمان کوچک پوشانده می‌شود که می‌تواند صبح روز بعد برداشته شود. علامت قرمز پس از چند روز به صورت یک پوستی دلمه در می‌آید و سپس می‌افتد و ناحیه پوستی جدیدی به صورت صاف و قرمز ایجاد می‌کند.

چه زمان بیمار می‌تواند به محل کار بازگردد؟


در اکثر موارد بیماران می‌توانند بلافاصله به محل کار بازگردند، زیرا ماهیت این روش شبیه به مراجعه به دندانپزشک می‌باشد. اگر خال‌ها  از یک مکان قابل توجه و در معرض دید برداشته شده باشد، افراد می‌توانند متوجه شوند که خال‌ها برداشته شده اند.

بیمار قبل از استفاده از آرایش چه مدت باید صبر کند؟


بیمارانی که می‌خواهند این ناحیه را آرایش کنند، می‌توانند پس از آنکه دلمه افتاده و ناحیه صاف شد این کار را انجام دهند، که معمولا بعد از 10-14 روز، انجام می‌شود.

مقایسه برداشتن خال با لیزر و سایر روش‌ها از جمله برداشتن با جراحی


برداشتن خال با لیزر بسیار کم تهاجمی‌تر از برداشتن با جراحی است زیرا پوست باز یا بریده نمی‌شود، بنابراین به جای زخم در اثر بریدگی مانند یک خراش است. از آن جا که پوست برش داده نمی‌شود، نیاز به ایجاد اسکار برای بهبودی ندارد و این بدان معنی است که شانس عفونت بسیار کمتر و زمان بهبودی سریعتر است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *